top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Gıda kuluçka merkezi nedir?

Özetle, ticari gıda üretimi yapmak için gerekli izinlere sahip olan profesyonel bir mutfaktır. Deneme üretimi, küçük yada orta ölçekli üretim yapmak için kiralanabilen veya abonelik üzerinden kullanıma açan tüzel kişiliğe gıda kuluçka merkezi denir. Bu tur alanlar girişimciler, zanaatkarlar ve şefler tarafından kullanılır.

Bir Gıda kuluçkası ile çalışmak yeni bir girişimin maliyetini düşürmenin yani sıra, bilgi, deneyim ya da imkân eksikliğinden kaynaklanabilecek hata, aksaklık ve gecikmeleri engeller.

Üretim alanı ve ekipman kiralama servislerinin ötesinde gıda kuluçka merkezleri temel gıda ve mutfak eğitimleri, şirketleşme ve pazarlama danışmanlığı, hukuki ve mali danışmanlık gibi iş hizmetleri de verebilir.  

Maide Mutfak girişimcilerinden kar payı alıyor mu? Girişimcilere yatırım konusunda destek oluyor mu?

Maide Mutfak olarak gıda girişimlerini hızlandıran merkezlerin aksine girişimcilerinden kar payı talep etmiyoruz. Henüz girişimcilere yatırım konusunda yardım edemesekte yenilikçi ve yaratıcı girişimcilere finansal destek  sağlayacak projeler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. 

Maide Mutfak girişimcisi olmak için ne yapmam lazım?

Maide Mutfak’ın deneyiminden ve imkanlarından yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Tanışma toplantısı sırasında ihtiyaçlarınızı, karşılaştığınız zorlukları ya da kafanızdaki belirsizlikleri dinliyor, bilgimiz deneyimimiz ve imkanlarımız dahilinde size özel ve uygulanabilir çözümler sunuyoruz.

Maide Mutfak girişimcisi olmanın maliyeti nedir?

Maide Mutfak olarak her girişimcinin yol haritasının ve ihtiyaçlarının kendisine has olduğuna inanıyoruz. Üyelik sistemi sayesinde girişimci adaylarımız projelerini gerçekleştirmek ve büyütmek için ihtiyaç duydukları bilgi ve desteğe ulaşabilirler. Bilgi almak için bize her zaman bilgi@maidemutfak.com’dan ulaşabilirsiniz. 
Gıda, ürün ve reçete tasarımı gibi AR-GE çalışmalarını ayrıca ücretlendiriyoruz.  Deneme üretimleri için saatlik mutfak kirası ve hammadde bedellerini faturalıyor, kuru ve soğuk depolama alanları için ise aylık kira bedeli talep ediyoruz.
Ölçeklenme konusunda desteğe ihtiyacı olan veya kendi imalathanesini kurmak isteyen girişimcilerimize de bu konularda danışmanlık hizmeti verebiliyoruz. 

Maide Mutfak’ta vegan, glutensiz gibi özel üretimler yapabilir miyim?

Özel ürünlerin izin ve denetimleri farklılık gösterir. Ambalaj üstünde kullanılan logoların bazıları özel kurumlar tarafından düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Organik, Halal, Kosher, vegan, glutensiz ya da laktozsuz ürünler gibi özel üretim koşulları gerektiren projelerde süreç konusunda girişimcileri bilgilendiriyor ve yönetmelerine destek oluyoruz. 

bottom of page